Eliminacje do MŚ 2018 – informacje

Eliminacje do MŚ 2018 – informacje

Puchar ŚwiataEliminacje do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku są rozgrywane w sześciu strefach: UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich), CONMEBOL (Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej), CONCACAF (Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów), AFC (Azjatycka Konfederacja Piłkarska), CAF (Afrykańska Konfederacja Piłkarska) i OFC (Konfederacja Piłkarska Oceanii). Pierwsze rundy eliminacyjne zostały rozegrane już w 2015 roku. Od września tego roku rywalizacja o miejsca na mundialu w Rosji odbywa się już na wszystkich kontynentach.

Eliminacje strefy UEFA

Walka o udział w mistrzostwach świata w 2018 roku dla europejskich reprezentacji rozpoczyna się 4 września 2016 roku. Tego dnia zostanie rozpicznie się pierwsza kolejka spotkań. Drużyny naorodwe rywalizują w grupach (w każej po sześć zespołów), które zostały rozlosowane 25 lipca 2015 roku w Sankt Petersburgu. Z dziewięciu grup na mundial awans wywalczy łącznie 13 reprezentacji.

W rywalizacji o udział w mundialu w Rosji walczą 54 drużyny narodowe, które eliminacyjne spotkania będą rozgrywały do 10 października 2017 roku. Zapewnienie sobie udziału w tej prestiżowej imprezie nie będzie jednak łatwe, ponieważ bezpośredni awans wywalczą reprezentacje, które wygrają swoje grupy. Drużyny z drugich miejsc będą musiały grać w barażach, które zaplanowano na 9-11 listopada 2017 (pierwsze mecze) oraz 12-14 listopada (rewanże).

Eliminacje strefy CONMEBOL

W strefie CONMEBOL rywalizacja o udział w mundialu 2018 rozpoczęła się już jesienią 2015 roku. W dniach 5-13 października została rozegrana pierwsza kolejka spotkań. Ostatnia seria gier została natomiast zaplanowana na 2-10 października przyszłego roku. System rywalizacji w tej strefie jest bardzo prosty, ponieważ istnieje tylko jedna grupa, w której każdy gra tzw. „systemem kołowym”, potocznie nazywanym też „każdy z każdym”.

Z 10 drużyn narodowych biorących udział w eliminacjach awans na mistrzostwa świata w Rosji wywalczą cztery najlepsze zespoły. Piąta reprezentacja nie straci szans na udział w mundialu, ponieważ będzie miała możliwość gry w barażu interkontynentalnym.

W strefie CONMEBOL o finały mistrzostw świata 2018 walczą:

Brazylia,
Argentyna,
Urugwaj,
Ekwador,
Chile,
Kolumbia,
Paragwaj,
Peru,
Boliwia,
Wenezuela.

Głównymi faworytami do awansu z tej strefy są: Brazylia, Argentyna, Chile i Urugwaj.

Eliminacje strefy CONCACAF

Długa droga do awansu na mundial wiedzie w strefie CONCACAF. Tam reprezentacje walkę o udział w tej prestiżowej imprezie rozpoczęły już w marcu 2015. Rywalizacja w eliminacjach toczy się w pięciu rundach. W pierwszej występują najsłabsze drużyny narodowe według rankingu FIFA.

Zwycięzcy dwumeczu zapewnią sobie udział w rundzie drugiej, w której ponadto zagrają takie reprezentacje jak:

Kanada,
Kuba,
Dominikana,
Aruba,
Salwador,
Surinam,
Gwatemala,
Saint Vincent i Grenadyny,
Saint Lucia,
Antigua i Barbuda,
Grenada,
Portoryko,
Gujana.

Do trzeciej rundy awansują zwycięzcy rozlosowanych par, a tam dołączą do nich reprezentacje Jamajki i Haiti. Łącznie w tej rundzie utworzonych zostanie sześć par, z których sześć drużyn (zwycięzcy) zamelduje się w czwartym etapie. Tam do walki włączą się: Stany Zjednoczone, Kostaryka, Meksyk, Honduras, Panama oraz Trynidad i Tobago. 12 zespołów zostanie podzielonych na trzy grupy po cztery reprezentacje. Dwie najlepsze ekipy z każdej grupy awansują do decydującej fazy eliminacji, czyli piątej rundy. W niej wszystkie drużyny, które się tam znalazły grają mecze między sobą. Trzy najlepsze reprezentacje wywalczą bezpośredni awans, a czwarta drużyna zagra w barażu interkontynentalnym.

Piąta, czyli decydująca runda eliminacji w strefie CONCACAF rozpocznie się 7 listopada 2016 roku.

Eliminacje strefy AFC

Eliminacje w azjatyckiej strefie rozpoczęły się wcześnie, bo już w marcu 2015 roku. Warto zaznaczyć, że eliminacje do mistrzostw świata 2018 w Rosji są jednocześnie eliminacjami do Pucharu Azji 2019 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z tej strefy na mundial pojedzie przynajmniej cztery reprezentacje – tyle AFC ma zapewnionych miejsc. Dodatkowo jedna drużyna wywalczy prawo gry w barażu interkontynentalnym.

Walka o mundial w strefie AFC toczy się w czterech rundach. W pierwszej walczą najsłabsze drużyny według rankingu FIFA. Sześć najlepszych awansuje do drugiej rundy, w której walczyć będą też 34 najwyżej klasyfikowane reprezentacje. 14 kwietnia miało miejsce losowanie ośmiu grup pięciozespołowych spośród których zwycięzcy i czterech najlepszych wicemistrzów awansuje do trzeciej rundy. W niej udział bierze 12 reprezentacji podzielonych na dwie grupy. Triumfatorzy i wicemistrzowie grup bezpośrednio awansują na mundial, a trzecie zespoły znajdą się w rundzie czwartej i powalczą o udział w barażu interkontynentalnym.

Eliminacje strefy OFC

Łącznie w eliminacjach w tej strefie bierze udział 11 reprezentacji. Cztery najniżej klasyfikowane w rankingu FIFA zagrają systemem „każdy z każdym” w pierwszej rundzie. Zwycięzca wywalczy awans do drugiej rundy, która jest jednocześnie Pucharem Narodów Oceanii. Na tym etapie zwycięzca pierwszej fazy i siedem innych drużyn walczą w dwóch grupach. Trzy pierwsze zespoły z każdej grup awansują do trzeciej rundy, gdzie zostaną podzielone na kolejne dwie grupy (po trzy drużyny). Zwycięzcy zmierzą się w finale, a najlepsza reprezentacja strefy OFC zapewni sobie udział w barażu interkontynentalnym.

* Fotografia pochodzi ze strony youthensnews.com.

MM