Kazań Arena

Kazań Arena

kazan_arena_mundial_2018Miejsce: Kazań. Choć obiekt w Kazaniu otwarty jest już od trzech lat, to nie ma wątpliwości, że arena ta budowana była głównie z myślą o Mundialu 2018. Projekt jeszcze w trakcie realizacji był poprawiany specjalnie tak, aby spełniał wszystkie wymogi FIFA, jak chociażby ilość miejsc ? minimum 45 tysięcy.

Lokalizacja obiektu jest bardzo ciekawa, głównie ze względu na położenie całego miasta ? nad ujściem Kazanki do Wołgi. Miasto jest stolicą Tatarstanu i największym ośrodkiem miejskim pod względem skupienia Tatarów w całej Rosji. Kazań to byłe miasto przemysłowe, które w ostatnich latach staje się ?miasteczkiem uniwersyteckim?. Na terenie ponad milionowej metropolii znajduje się aż 11 uniwersytetów, a inauguracja Kazań Areny miała miejsce właśnie podczas Letniej Uniwersjady w lipcu  2013 roku.

W Kazaniu istnieje jedna z najmłodszych linii metra. Jedna nitka składająca się z 10 stacji powstała tam w 2005 roku. Jej budowę zaplanowano z okazji 1000. rocznicy powstania miasta.

Zbudowany: ceremonia otwarcia 9 maja 2013

Koszt budowy: 12,5 mld RUB

Pojemność: 45 000

Inauguracja: 6 lipca 2013

Więcej informacji:

Stadion w Kazaniu będzie nie tylko jedną bryłą przyjmującą piłkarzy. Wokół obiektu powstanie park, którego ścieżki będą prowadzić do pomniejszych ośrodków sportowych szkolących w różnych dyscyplinach. W tzw. Pałacu Sportów Wodnych powstały dwa baseny, na których w 2015 roku odbyły się mistrzostwa świata w pływaniu. Niedaleko zlokalizowany jest też duży skatepark, a nad brzegiem przepływającej obok stadionu Kazanki, zlokalizowana marinę.

Na stadionie swoje mecze rozgrywa klub FK Rubin Kazań, przez co obiekt nazywany jest też Rubin Park Areną.

Kazań Arena z lotu ptaka ma przypominać lilię wodną. Na taki pomysł inżynieryjny wpadli projektanci z firmy Populous, która była wykonawcą obiektu. Ta amerykańska firma jest też znana ze stworzenia takich obiektów sportowych jak Wembley, czy Emirates Stadium.

 

C.S.

Fotografie: