Stadion Centralny – Jekaterynburg

Stadion Centralny – Jekaterynburg

Jekaterinburg44Miejsce: Jekaterynburg. Stadion Centralny będzie bardzo ważnym punktem Mundialu 2018 z historycznego punktu widzenia. Miasto, w którym będzie się znajdował leży na granicy Europy i Azji i w swoisty sposób połączy dwa kontynenty, które po raz pierwszy w historii wspólnie zorganizują mistrzostwa świata.

Jekaterynburg leży za górami Ural, ponad 1100 kilometrów od Moskwy i to właśnie po stolicy, jest drugim co do wielkości miastem Rosji. Ciekawi nieco orientalnych wrażeń kibice, którzy przyjadą do Jekaterynburga będą mogli nacieszyć się nie tylko piłką w najlepszym wydaniu, ale także lokalnymi atrakcjami. Do wartych odwiedzenia miejsc należą np. Jekaterynburg Cyrk ? najlepszy cyrk Rosji, który ma w mieście swoją stałą siedzibę (arenę), czy stacja Kolei Transsyberyjskiej.

Kibice odwiedzający miasto nie będą oczywiście musieli z niej skorzystać, próbując dojechać pod Stadion Centralny. Do tego wykorzystać będą mogli nieco ponad 20-letnią linię metra, która jest zsynchronizowana z szeroko rozbudowaną siecią tramwajową.

Zbudowany: 1957 (przebudowa 2015-2017)

Koszt budowy: 12,7 mld RUB

Pojemność: 27 000 (docelowa 35 500)

Więcej informacji:

Stadion Centralny w Jekaterynburgu jest jedną z aren Mundialu 2018, które FIFA dopuściła do przeprowadzenia mistrzostw jedynie w ramach ?gestu dobrej woli?. Pojemność tego obiektu ma wynosić bowiem tylko 35 tysięcy miejsc, czyli 10 tysięcy mniej, niż mówią przepisy FIFA.

?Gest dobrej woli? był w tym wypadku bardzo potrzebny, bowiem Rosjanom bardzo zależało na tym, aby Mundial zawitał do Jekaterynburga, ale też na tym, żeby zabytkowa bryła budynku nie uległa zdecydowanej zmianie. Stadion wzniesiono bowiem w latach 50? XX wieku i bardzo długo trwały rozmowy na temat tego, w jaki sposób przebudować lub obudować stary obiekt, żeby zachować jego dawny charakter, a jednocześnie stworzyć na nim warunki do przyjęcia kibiców z całego świata.

Ostatecznie przystano na propozycję zniszczenia wewnętrznej części starej budowli i pozostawieniu jedynie zewnętrznej elewacji areny. Tak też się stało i nowy obiekt praktycznie obudował niegdysiejszy Stadion Centralny, pokrywając go ogromnym okrągłym dachem zawieszonym ponad 40 metrów nad ziemią oraz okalając obiekt potężnymi filarami podtrzymującymi całą konstrukcję.

C.S.

Fotografie: www.99er.blox.pl