Stadion Łużniki ? Moskwa

Stadion Łużniki ? Moskwa

luzhniki_stadium1Miejsce: Stadion Łużniki będzie areną najważniejszych zmagań mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku. To na nim zainaugurowany zostanie Mundial i prawdopodobnie to na nim rozegrany zostanie wielki finał imprezy. Pierwsze spotkanie w ramach futbolowego święta zostanie na nim rozegrane 14. czerwca 2018 roku, kiedy gospodarz turnieju ? Rosja, zmierzy się z rywalem wyłonionym w losowaniu. Łużniki to bardzo popularny i ważny dla Rosjan obiekt. Jego usytuowanie w pobliżu centrum Moskwy ma znaczący wpływ na status budowli. Dodatkowo, po modernizacji wokół areny, rozbudowana zostanie przestrzeń dla lokalnej społeczności, która będzie mogła tam skorzystać z ogromnego Parku Wodnego, który jednego dnia będzie w stanie obsłużyć nawet 10 tysięcy ludzi.

Na Mundial rozszerzy się także teren zielony wokół obiektów. Maksymalnie wykorzystane zostanie położenie obiektu w pobliżu rzeki Moskwy a w specjalnie zaprojektowanym parku rosnąć będzie ponad 1000 drzew. Liczba krzewów ma dobić z kolei do 50 tysięcy. Parkowe alejki na pewno będą bardzo popularnym miejscem spacerów kibiców podczas mistrzostw oraz trasą przejściową od pobliskiej stacji Worobjowy Gory do stadionu.

Zbudowany: 1955-1956

Inauguracja: 31. lipca 1956 r.

Koszt budowy: nieznany.

Pojemność: 81 029 (pomniejszone do 78 360), 2380 miejsc dla VIP-ów, 402 miejsca dla mediów.

Oświetlenie: 1500 luksów podniesione do 2000 luksów.

Więcej informacji:

Niecałe 10 lat po zakończeniu II Wojny Światowej Związek Radziecki postanowił wydać kolejny okaz swojej siły budując potężny obiekt sportowy w zakolu rzeki Moskwy, nieopodal centrum stolicy. Pierwotna budowla wzniesiona została w niecałe dwa lata, co było prawdziwym fenomenem w tamtych czasach. Tym bardziej, że arena była w stanie pomieścić ponad 100 tysięcy kibiców, a postawiona została na podmokłych terenach, od których wywodzi się nawet sama nazwa ? Łużniki.

Żelbetonowa konstrukcja nie miała żadnego zadaszenia a jej modernizacja do formy zadaszone nastąpiła dopiero w 1996 roku. Co ciekawe, do tamtego czasu stadion nie był nawet wyposażony w krzesełka, które dodane na przełomie XX i XXI wieku. Za zmianami konstrukcyjnymi poszło też zmniejszenie ilości miejsc siedzących ? z ponad 100 tysięcy do 80 tysięcy. Przed mistrzostwami wymienianych jest kolejna część krzesełek, rozbudowywane są loże dla VIP-ów, ale przede wszystkim zmieniana jest konstrukcja 20-letniego zadaszenia.

Stadion, który w przeszłości gościł już wiele wspaniałych imprez, jak mecze Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA, Igrzyska Olimpijskie, czy stadiony wielkich gwiazd muzyki, jak Michael Jackson, czy Madonna, ma być jeszcze bardziej uniwersalną budowlą wykorzystywaną wszechstronnie po zakończeniu mistrzostw świata.

Warto pamiętać też, że na Stadionie Łużniki swoje mecze rozgrywały piłkarskie ekipy Torpedo Moskwa i Spartak Moskwa.

C.S.

Fotografie: www.nufc.pl