Stadion Olimpijski – Soczi

Stadion Olimpijski – Soczi

stadion_olimpijski_socziMiejsce: Soczi. Turystyczna stolica Rosji znana szerokiej publiczności stała się w 2014 roku, kiedy gościła XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Specjalnie na tamtą imprezę w mieście powstał ogromny stadion, którego budowa pochłonęła ponad 600 milionów dolarów. Arena jest oczywiście częścią większego kompleksu, na którym podczas Igrzysk odbywały się dyscypliny ?lodowe?.

Ze stadionu widoczne są zarówno góry po jednej stronie obiektu i morze po drugiej. Z miastem związana jest światowej sławy tenisistka Maria Szarapowa, która w 2014 roku wniosła na Stadion Olimpijski pochodnię, którą odpaliła olimpijski znicz.

Zbudowany: 2009-2012/13

Data otwarcia: kwiecień 2013

Koszt budowy: 603 mln $

Pojemność: 45 000

Więcej informacji:

Stadion Olimpijski w Soczi popularnie zwany jest ?Fiszt?, więc niech ta nazwa nie zdziwi żadnego kibica, słuchającego relacji z przyszłego Mundialu. Warto też pamiętać, że obiekt, z którego rozciągają się przepiękne widoki na tereny wokół Soczi jest dziełem projektantów z firmy Populous ? autorów Emirates Stadium, czy areny Wembley oraz stadionu w Kazaniu, który również będzie miejscem zmagań piłkarzy podczas mistrzostw świata w 2018 roku.

Nie ma wątpliwości, że obiekt ten jest w pełni gotowy na przyjmowanie wielkich imprez i kibiców, którzy wypełnią go szczelnie do ostatniego miejsca. Podczas Igrzysk na arenie odbyły się nie tylko niektóre konkurencje, ale też widowiskowe ceremonie otwarcia i zamknięcia.

Na Mundial 2018 Stadion Olimpijski ma mieć przygotowane 45 tysięcy miejsc dla kibiców, jednak nie jest to stała pojemność obiektu poza ważnymi imprezami. Podczas mniejszych wydarzeń, jak np. mecze lokalnej drużyny piłkarskiej, trybuny zmniejszają się nawet o 20 tysięcy miejsc!

C.S.

Fotografie: www.natemat.pl