Otkrytije Ariena

Otkrytije Ariena

otkritie_arena 08Miejsce: Nowy moskiewski obiekt zbudowany specjalnie z myślą o mistrzostwach świata w 2018 roku położony jest na północny-zachód od ścisłego centrum stolicy Federacji Rosyjskiej. Leżący w dzielnicy Tuszyno stadion będzie nieco bardziej oddalony od starego miasta, niż arena na Łużnikach, gdzie rozegrany zostanie mecz otwarcia Mundialu 2018. Przy obiekcie powstaje jednak stacja metra ? Spartak. A odległość od centrum i tak nie jest zbyt duża ? jedynie 15 kilometrów.

Budowany w latach 2010-2014 kompleks będzie siedzibą nie tylko stadionu piłkarskiego, ale także 8 boisk treningowych, w tym obiektów lekkoatletycznych, skwerów zieleni, parkingu na ponad 7 tysięcy pojazdów, czy dodatkowego, mniejszego stadionu ?zimowego?. ?Młodszy brat? Otkrytije Arieny ma mieć możliwość przyjęcia ok. 12 tysięcy kibiców, a specjalny dach, ściany oraz system podgrzewania trybun i murawy ma pozwolić rozgrywać mecze w samym środku zimy.

Zbudowany: 2010-2014

Otwarcie: 27. sierpnia 2014 r.

Koszt budowy: 500 milionów dolarów

Inauguracja: Mecz eliminacyjny Mistrzostw Europy 2016, Rosja ? Mołdawia, zakończony remisem 1:1.

Pojemność: 44 000 miejsc

Więcej informacji:

Otkrytije Ariena to jedyny stadion Mundialu 2018 zbudowany wyłącznie przez prywatnych inwestorów. Właścicielami obiektu jest dwóch zarządców znanego koncernu paliwowego ? Łukoil ? Leonid Fedun i Wagita Alikperow. Otwarcie drugiej dużej areny w Moskwie dało możliwość przeniesienia się Spartaka na swój własny stadion, o co klub starał się od ponad 20 lat.

Podczas ceremonii otwarcia sam prezydent kraju, Władimir Putin, wielokrotnie podkreślał jak ważne dla rozwoju sportowców jest to, aby kluby miały swoje własne obiekty sportowe. ?Ta arena jest odpowiednia dla jednego z najbardziej ukochanych klubów naszego kraju. Budowa takich obiektów pozwala rozwijać się gospodarce, społeczności, ale też samym sportowcom.? ? komentował Władimir Putin.

Wstępnie budowa kompleksu miała pochłonąć kwotę 340 milionów dolarów, jednak szybko plany wyraźnie rozeszły się z rzeczywistością. Okazało się, że koszt dobije raczej do 400 milionów dolarów, a nieoficjalnie mówi się, że Leonid  Fedun i Wagita Alikperow musieli wyłożyć na stworzenie areny prawie 500 milionów dolarów.

C.S.

Fotografie: www.otkritiearena.ru