Reprezentacja Kazachstanu

Reprezentacja Kazachstanu

reprezentacja_kazachstanu_2016Kazachstan to pierwszy rywal Polaków w eliminacjach do Mundialu 2018. Zespół podobnie jak Armenia pierwszy mecz jako niepodległe państwo rozegrał dopiero w 1992 roku, po rozpadzie ZSRR. Jeszcze później ekipa została włączona do UEFA, bo dopiero w 2002 roku. Kazachowie nie powinni być trudnym przeciwnikiem dla naszej kadry, ale jako młody zespół, który jeszcze nigdy nie osiągnął niczego na ?wielkiej scenie? na pewno będą chcieli sprawić niespodziankę w choćby jednym meczu.

Historia:

Pierwszy raz w historii Kazachstan wziął udział w eliminacjach do imprezy prowadzonej przez FIFA lub UEFA w 2004 roku. W eliminacjach do mistrzostw świata 2006, zespół zanotował 11 porażek, 1 remis i zero zwycięstw. Sukcesem był oczywiście wspomniany podział punktów oraz sześć bramek strzelonych faworyzowanym rywalom.

W eliminacjach do Euro 2012, Kazachstan zanotował już zwycięstwo, jednak i tak zajął ostatnie miejsce w swojej grupie. Lepiej było już w eliminacjach do MŚ 2014, kiedy Kazachowie również zanotowali jedną wygraną i wyprzedzili w tabeli Wyspy Owcze. Największym dotychczasowym sukcesem było jednak piąte miejsce w grupie eliminacyjnej Euro 2016. Kazachstan wygrał w tamtej rywalizacji jeden mecz i wyprzedził w tabeli stawianą w roli faworyta Łotwę.

Miejsce w rankingu FIFA:

Aktualnie Kazachstan zajmuje 96. pozycję w rankingu, co jest najlepszym wynikiem w historii. Podobne miejsce kadra zajmowała w latach 1998 i 2001.

Trener:

Jurij Krasnożan. Krasnożan pełni funkcję selekcjonera kadry Kazachstanu od 2014 roku. Były rosyjski piłkarz w przeszłości był szkoleniowcem między innymi Spartaka Nalczyn, Lokomotiwu Moskwa, Rosji-B, czy Kubań Krasnodar.

Skład:

BRAMKARZE:

David Loria

Stas Pokatilov

Vladimir Plotnikov

OBROŃCY:

Yuriy Logvinenko

Dmitri Shomko

Viktor Dmitrenko

Serhiy Malyi

Gafurzhan Suyumbayev

Abzal Beisebekov

Yeldos Akhmetov

Yermek Kuantayev

POMOCNICY:

Samat Smakov

Ulan Konysbayev

Azat Nurgaliev

Maksat Baizhanov

Serikzhan Muzhikov

Askhat Tagybergen

Timur Dosmagamebtov

Zhakyp Kozhamberdy

Mardan Tolebek

Almir Mukhutdinov

NAPASTNICY:

Tanat Nusserbayev

Sergey Khizhnichenko

Roman Murtazayev