Rostov Arena

Rostov Arena

rostov_arena04Miejsce: Rostów nad Donem. Obiekt, który powstaje na lewym brzegu rzeki Don ma być naprawdę piękną budowlą. Niestety o jej pełnych walorach kibice będą mogli przekonać się dopiero pod koniec 2017 roku. Jeszcze do niedawna na miejscu budowy  nie było widać wielkich postępów, ale spowodowane było to trudnymi warunkami stawiania fundamentów oraz przekształceniami projektu budowy. Ostatecznie bardzo zmienił się on od pierwotnego ? został bardzo uproszczony, co przyniosło cięcia kosztów, na których bardzo zależało inwestorom.

Nowy obiekt w Rostowie ma zastąpić popularny  stadion Olimp-2, na którym swoje mecze rozgrywał FC Rostov. Stary obiekt nie mógłby przyjąć fanów podczas Mundialu 2018. Olimp-2 posiada bowiem tylko jednopoziomowe trybuny, które maksymalnie pomieszczą  15 tysięcy fanów.

Kibice przebywający w Rostowie podczas mistrzostw świata mogą pamiętać, że to właśnie w tym mieście urodził się sławny polski kompozytor i dyrygent ? Feliks Dzierżanowski.

Pojemność: 45 tysięcy miejsc.

Czas budowy:  2014-2017

Koszt: 19,4 miliarda rubli. (1,2 mld złotych)

Więcej informacji:

Na stadionie w Rostowie nad Donem rozgrywane będą mecze w grupach E, A, F, D oraz jeden z pojedynków 1/8 finału. Na razie nie można jednak powiedzieć jak w roli gospodarza tych spotkań sprawdzi się Rostov Arena. Pierwszy mecz  na obiekcie ma zostać rozegrany już w 2018 roku, czyli tuż przed samymi mistrzostwami świata!

Z zewnątrz obiekt wydaje się być już na wykończeniu, jednak gotowe tak naprawdę są głównie bryły, a nie ich wykończenie wewnętrzne, czy wyposażenie ? w tym także zaplecze sportowe ? podgrzewane murawy oraz pomniejsze sale przygotowawcze (rozgrzewkowe) wewnątrz, sale konferencyjne, loże VIP-ów itd. Mimo wszystko data oddania stadionu do użytku ? 25.12.2017 wydaje się jak najbardziej osiągalny.

Oszczędności, o które bardzo walczyli inwestorzy stadionu, wyniosły około 3 milionów rubli, jednak nie wpłynęły znacząco na funkcjonalność obiektu oraz jego pojemność. Arena bez większych problemów ma spełnić wymagania FIFA. Po Mundialu 2018 z 45 tysięcy miejsc, liczba siedzisk ma zostać zmniejszona do 40 tysięcy, jednak wydaje się to być bardzo rozsądnym ruchem ze strony zarządców obiektu i miasta.

C.S.

Fotografia: www.stadiony.net