Historia gier Polski na Mistrzostwach Świata

Historia gier Polski na Mistrzostwach Świata

polskaHistoria występów reprezentacji Polski na mundialu nie jest zbyt długa. Do tej pory biało-czerwoni tylko siedem razy dostali się do finałów mistrzostw. Po raz pierwszy na mundialu Polska wystąpiła w 1938 roku podczas turnieju we Francji. Tam dotarła do 1/8 finału, gdzie przegrała po dogrywce z Brazylią 5:6.

W 1974 roku podczas mundialu w Republice Federalnej Niemiec biało-czerwoni osiągnęli pierwszy duży sukces. Pod wodzą trenera Kazimierza Górskiego drużyna, w której w składzie znajdowali się tacy piłkarze jak: Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Jan Tomaszewski czy Władysław Żmuda zajęła trzecie miejsce. Podczas tamtej imprezy „Orły Górskiego” pokonały Brazylię, Argentynę, Haiti, Włochy Szwecję i Jugosławię. Lepsi od nich okazali się tylko zawodnicy RFN.

Cztery lata później, podczas mundialu 1978 w Argentynie nasi piłkarze nie zdołali powtórzyć sukcesu i zakończyli rywalizację na drugiej rundzie grupowej. Jednak już w 1982 roku w Hiszpanii polscy kibice mogli ponownie cieszyć się z trzeciej lokaty. Pod wodzą trenera Antoniego Piechniczka reprezentacja rozegrała kolejny historyczny turniej. Jak się później okazało, był to ostatni mundial, w którym biało-czerwoni odnieśli taki sukces. Kolejne starty w 1986 roku w Meksyku, 2002 w Korei i Japonii oraz 2006 w Niemczech nie były zbyt udane.

W dwóch ostatnich mundialach na których polskie „Orły” były obecne powodów do radości było niewiele. W 2002 roku, kiedy drużynę narodową prowadził Jerzy Engel nie zdołaliśmy wyjść z grupy, tak samo zresztą jak cztery lata później pod wodzą Pawła Janasa. Od tamtej pory nasza reprezentacja nie kwalifikowała się do finałów mistrzostw.

Ogółem Polska wystąpiła siedem razy na mundialu, rozegrała 31 meczów, z których 15 wygrała, 5 zremisowała i 11 przegrała. Bilans bramek: 44:40.

* Fotografia pochodzi ze strony polskieradio.pl.

MM