Samara Arena (Cosmos Arena)

Samara Arena (Cosmos Arena)

samara_arena_mundial_cosmosMiejsce: Samara, czyli stolica obwodu samarskiego to urokliwe miasto portowe nad brzegiem Wołgi. W dawnych czasach miasto było ważnym ośrodkiem wydobycia ropy. Kiedy odkryto jej złoża na terenie miasta, to szybko sprowadzono tam 5000 pracowników z Azerbejdżanu, którzy mieli pomóc w wydobyciu. Po tej ogromnej akcji, Samara zaczęła być nazywana Drugim Baku (od stolicy Azerbejdżanu).

Kibice przybywający do tego miasta na Mundial 2018 powinni zapoznać się na miejscu z ciekawą historią metropolii oraz powinni zobaczyć kilka miejsc, które na pewno zapadną im głęboko w pamięci. Jednym z takich miejsc jest postawiony przed elektrociepłownią pomnik? kaloryfera, umieszczony w tamtym miejscu w 150. rocznicę zamontowania pierwszego takiego grzejnika w Petersburgu.

Czas budowy: 07.2014 ? 2017.

Powierzchnia użytkowa: 150 tys. m2

Dach: sferyczny dach o średnicy aż 330 metrów.

Koszt budowy: 18.2 miliona rubli.

Pojemność: 44 807 miejsc (bez możliwości zmniejszenia)

Więcej informacji:

Stadion ma mieć łączną wysokość aż 60 metrów, jednak z zewnątrz wyglądać będzie bardziej jak ogromna hala sportowa, a nie arena piłkarskich zmagań. Całość będzie tworzyła ogromną wypukłość na płaskim terenie wokół stadionu. Przez swój wygląd stadion już teraz określany jest czasami ?UFO? albo ?kosmicznym?. Jedna z oficjalnych alternatywnych nazw obiektu to Cosmos Arena.

Trybuny budowli mają być zakryte stalą częścią dachu, jednak murawa stadionu będzie mogła być zasłonięta z pomocą dwóch jezdnych partii zadaszenia schodzących się do siebie ze stron dłuższych trybun.

Pierwotny plan zakładał, że stadion będzie jeszcze większy (prawie o 20 metrów wyższy), jednak oczekiwania zderzyły się z rzeczywistością na płaszczyźnie finansowej i czasowej. Z powodu zbliżających się mistrzostw świata, wizje areny trzeba było uprościć, aby zmniejszyć koszty, a jednocześnie zdążyć oddać Samara Arenę do użytku jeszcze przed 2018 rokiem.

Choć pod względem ogólnej ilości miejsc, stadion minimalnie spełnia warunki stawiane przez FIFA, to już inne elementy, jak strefa biznesowa, czy VIP umieszczone w skyboksach z liczbą miejsc przekraczającą 1200, są zdecydowanie powyżej standardów, których domaga się nadzór organizacji Mundialu 2018.