Stadion Kaliningrad

Stadion Kaliningrad

stadionu-w-KaliningradzieMiejsce: Kaliningrad. Stadion położony tuż obok naszego kraju jest jedną z tych aren Mundialu 2018, które powstają w bardzo napiętej atmosferze. Nie dość, że sama budowa obiektu na podmokłych terenach Wyspy Październikowej jest przedsięwzięciem bardzo trudnym i kosztownym, to prac nie przyspieszyła też ogłoszona upadłość wykonawcy całego projektu. Wyłonienie nowego budowniczego oraz przygotowanie planu działania w skróconym czasie zwiększyło z kolei koszt stadionu i w ten oto sposób kaliningradzka arena jest dopiero na półmetku budowy?

Warto jednak trzymać kciuki za budowę Stadionu Kaliningrad z racji jego bliskości względem naszego kraju. Enklawa Rosji nazywana u nas Królewcem będzie pewnie głównym punktem podróżny polskich kibiców podczas mistrzostw świata 2018.

Zbudowany: 11.09.2015 ? 12.2017

Koszt budowy: 17,8 mld RUB

Pojemność: 35 212 (ma zostać zmniejszony po Mundialu do 25 000)

Więcej informacji:

Na terenie obiektu swoje mecze rozgrywać będzie klub Balitka. Nie będzie miał on jednak do wykorzystania 35 tysięcy miejsc siedzących, jak w przypadku meczów Mundialu 2018. W związku z przyspieszonym planem budowy, na stadionie użytych zostanie wiele elementów gotowych (tymczasowych), które po turnieju zostaną rozmontowane. Pojemność obiektu zmniejszy się zatem do 25 tysięcy miejsc, co i tak będzie wystarczającą ilością na potrzeby lokalnych wydarzeń sportowych, czy muzycznych.

Co ciekawe, tak mały obiekt, nie mógł być dotychczas dopuszczony do przyjmowania fanów piłki nożnej na poziomie mistrzostw świata. W związku z trudnościami finansowymi i czasowymi, FIFA pokazała gest dobrej woli i wyjątkowo wydała pozwolenie na przeprowadzenie imprezy na takiej arenie.

Ważną ciekawostką dotycząca nowego stadionu jest jego koncepcja wizualna i techniczna, która opiera się w dużej mierze o ideę towarzyszącą budowie popularnej Alianz Areny w Monachium. Otwarcie stadionu zaplanowane jest na końcówkę 2017 roku, a więc tylko pół roku przed rozpoczęciem największego piłkarskiego święta.

Fani przybywający na mecze do Kaliningradu będą mogli nie tylko obejrzeć mecze na nowoczesnym stadionie. Głodni rozrywki kibice będą mogli skorzystać z okolicznych atrakcji, jak ZOO, czy Oceanarium. W mieście swoje mecze rozgrywa też klub futbolu amerykańskiego ? Kaliningrad Amber Hawks, który występuje na co dzień w polskiej lidze.

Warto też odwiedzić polski kościół na Steindamm.