Stadion Krestowskij

Stadion Krestowskij

stadion_kriestowskij_mundial_2018Miejsce: Petersburg. Arena nazywana Stadion Krestowskij powstaje właśnie na miejscu byłej areny zespołu piłkarskiego Zenit. Piękna lokalizacja i przekształcane na tereny zielone okolice stadionu mają przyciągać kibiców nie tylko poprzez sport. Cąły obiekt ma się stać atrakcją turystyczną, która będzie obowiązkowym punktem wycieczek po przepięknym Petersburgu. Była Zenit Arena cały czas jest w trakcie budowy, jednak wiadomo już, że na jej murawie rozegrane zostaną nie tylko mecze Mundialu 2018, ale też cztery spotkania w ramach finałów Euro 2020.

Zbudowany: Budowa trwa.

Koszt budowy: 1,2 miliarda dolarów.

Pojemność: 66 881 miejsc.

Więcej informacji:

Na temat stadionu w Petersburgu naprawdę trudno udzielić pewnych informacji. Oczywiście wiadomo, że arena musi być gotowa na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2018 roku, ale data jej otwarcia cały czas jest przekładana. Co ciekawe problemem przy budowie obiektu nie są kwestie inżynieryjne, a chaos w relacjach między prywatnymi inwestorami budowy oraz przedstawicielami miasta.

W tym roku mija 10 lat, od kiedy ruszyły prace przy wznoszeniu obiektu. Firma, która wygrała konkurs na stworzenie obiektu obiecywała postawienie areny w dwa lata i bardzo niskim kosztem. Ostatecznie przez ciągłe zmiany w projektach oraz poprawki na samym terenie budowy ? włącznie z burzeniem i stawianiem niektórych elementów od nowe, koszt inwestycji zaczął przekraczać kwotę miliarda dolarów. W tym momencie mówi się już nawet o kwocie 1.4 miliarda dolarów, które między siebie mają podzielić prywatni inwestorzy i miasto Petersburg.

Kolejny problem był taki, że inwestor nie chciał pokryć swojej części zwiększonych kosztów, a przez opóźnienia w pracach i przeciągające się rozmowy, miasto straciło państwową dotację na budowę obiektu. Jakby tego mało, koncern Gazprom zupełnie wycofał się z finansowania budowy zostawiając miasto z budową obiektu bez prywatnego inwestora. Mimo wszystko Stadion Krestowskij jest już prawie gotowy i jego otwarcie powinno nastąpić a najbliższym czasie.

Rosjanie skupiają się już na budowach innych aren, z których część jest dopiero na półmetku realizacji.

C.S.

Fotografie: www.scotslawthoughts.wordpress.com