Reprezentacja Armenii

Reprezentacja Armenii

reprezentacja_armenii_2016Armenia to jedna z najmłodszych reprezentacji na arenie międzynarodowej. W turniejach gra dopiero od lat 90?, więc nie miała zbyt dużo czasu żeby wykazać się swoimi umiejętnościami, a zawodnicy szkoleni od początku do końca w kraju, który nie jest już częścią ZSRR dopiero teraz wchodzą do świata wielkiej piłki.

Historia:

W latach 1930 ? 1992 Armenia była częścią ZSRR i zawodnicy z jej terenów byli włączani do kadry Związku Radzieckiego. Po ogłoszeniu niepodległości kraj powoli zaczął składać kadrę piłkarską i całe struktury administracyjne związane z zarządzaniem sportem w kraju oraz rozwojem młodych atletów. Do dzisiaj Armenia nie osiągnęła żadnych znaczących sukcesów w piłce nożnej. Ani razu zespół nie zakwalifikował się na mistrzostwa Europy, ani mistrzostwa świata.

Obecna kadra składa się głównie z zawodników występujący w krajowej lidze, jednak niektórzy gracze zostali wypatrzeni przez skautów drużyn z innych krajów i podpisali kontrakty zagranicą.

W 2008 roku Armenia wygrała z reprezentacją Polski w ramach eliminacji Euro 2008. W tamtych zmaganiach zespół ogólnie pokazał się z bardzo dobrej strony, notując też remisy z Portugalia, Finlandią i Serbią.

Miejsce w rankingu FIFA: Armenia zajmuje obecnie 102. miejsce w rankingu. Nie jest to jednak najlepszy dotychczasowy wynik kadry. Zespół swój dotychczasowy szczyt osiągnął w 2013 roku zajmując 35. pozycję.

Trener:

Varuzhan Sukiasyan. Aktualny szkoleniowiec kadry Armenii to także trener Araratu Erywań ? ekipy ze stolicy kraju i klubu z bardzo bogatą piłkarską historią jeszcze w ramach gry w lidze ZSRR. Sukiasyan w przeszłości był już selekcjonerem kadry narodowej. Funkcję tę pełnił w latach 2000-2001. W latach 2007-2008 był z kolei menadżerem zespołu młodzieżowego Armenii U-21.

Skład:

BRAMKARZE:

Arsen Beglaryan

Gor Manukyan

Anatoly Ayvazov

OBROŃCY:

Hrayr Mkoyan

Varazdat Haroyan

Artak Yedigaryan

Taron Voskanyan

Hovhannes Hambardzumyan

Gael Andonian

Gevorg Hovhannisyan

POMOCNICY:

Henrikh Mkhitaryan

Marcos Pizzelli

Gevorg Ghazaryan

Karlen Mkrtchyan

Aras Ozbiliz

David Manoyan

Zaven Badoyan

Gor Malakyan

Davit Hakobyan

NAPASTNICY:

Artur Sarkisov

Ruslan Koryan

Heham Kadymyan

David Arshakyan

C.S.

Fotografia: www.eurosport.pl