Reprezentacja Czarnogóry

Reprezentacja Czarnogóry

reprezentacja_czarnogóry_2016Najmłodszy z rywali Polaków w eliminacjach do mistrzostw świata w 2018 roku. Zespół w obecnej formie powstał dopiero w 2006 roku, po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Kadra Czarnogóry nigdy nie brała udziału w mistrzostwach Europy, czy mistrzostwach świata, jednak jeszcze kilka lat temu była liczącą się siłą w piłce nożnej na Starym Kontynencie. Nawet teraz, po spadku w rankingu FIFA, wciąż są ekipą, która może sprawić sporo problemów naszej reprezentacji w zbliżających się meczach.

Historia:

Gdyby brać pod uwagę występy z Serbią, czy jako Jugosławia, Czarnogóra miałaby całkiem bogatą historię swojej kadry. Niestety, teraźniejszy skład nie ma wiele wspólnego z tamtymi drużynami, a federacja nie przywiązuje wagi do sukcesów odnoszonych w dawnych latach.

W 2006 roku Czarnogóra dołączyła do FIFA, a w 2007 do UEFA. 24. marca 2007 roku zespół rozegrał swój pierwszy mecz i od razu zanotował zwycięstwo. W Podgoricy ekipa pokonała Węgrów 2:1.

Swoje najlepsze mecze kadra Czarnogóry rozegrała podczas eliminacji Euro 2012. Zespół wygrał wtedy z Walią 1:0, ograł na wyjeździe Bułgarię 1:0, pokonał na swoim terenie Szwajcarię 1:0 oraz zremisował na Wembley z Anglią 0:0. Świetne występy zapewniły kadrze udział w barażach, jednak tam zespół przegrał z Czachami 0:2 i 0:1 i to nasi południowi sąsiedzi zapewnili sobie awans do ME.

Miejsce w rankingu FIFA:

Aktualna pozycja Czarnogóry w rankingu to 95. Kadra notuje jednak od kilku lat systematyczny spadek. Najlepsze miejsce kadra osiągnęła w 2010 roku, kiedy dobili aż do 16. szczebla drabinki.

Trener:

Ljubisa Tumbaković. Serbski szkoleniowiec został trenerem kadry Czarnogóry, po tym jak piłkarska federacja nie przedłużyła kontraktu z Branko Brnovićem. Tumbaković w swojej karierze trenował zespoły Partizana Belgrad, Al Nassr, czy chińskiego Shandong Luneng.

Skład:

BRAMKARZE:

Mladen Bożović

Milan Mijatović

Danijel Petković

OBROŃCY:

Stefan Savić

Marko Basa

Elsad Zverotić

Esteban Saveljich

Żarko Tomasević

Marko Simić

Aleksander Sofranac

Nemanja Mijusković

Filip Stojković

Risto Radunović

POMOCNICY:

Adam Marusić

Marko Vesović

Nikola Vukcević

Nemanja Nikolić

Marko Bakić

Vladimir Boljević

Petar Grbić

Vladimir Jovović

Vladimir Rodić

Aleksander Scekić

Marko Janović

Nebojsa Kosović

Damir Kojasević

NAPASTNICY:

Mirko Vucinić

Stevan Jovetić

Fatos Beciraj

Filip Raicević

Luka Dordević

Stefan Mugosa