Sarańsk Arena

Sarańsk Arena

saransk_arena_mundial_2018Miejsce: Sarańsk to jedno z mniejszych miast, którym przypadnie w udziale zorganizowanie Mundialu 2018. Miasto znajduje się ok. 600 kilometrów na południowy-wschód od Moskwy i liczy sobie ?jedynie? 300 tysięcy mieszkańców. To naprawdę mało, zważając na to, że większość miast-gospodarzy mistrzostw świata w 2018 roku to metropolie o liczebności przekraczającej milion mieszkańców.

Wielkość miasta nie oznacza jednak, że nie ma wiele do zaoferowania kibicom, którzy przybędą tam na mecze piłkarskiego święta. Przez Sarańsk przepływa rzeka Insar, a miejską ciekawostką jest to, że cały czas prężnie działa w nim sieć trolejbusów.

Czas budowy: 2011- 2017

Koszt budowy: 15 miliardów rubli

Pojemność: 44 tysiące miejsc (po Mundialu 2018 zmniejszone do 28 tysięcy)

Więcej informacji:

Projektanci pracujący nad Mordovia Areną popisali się naprawdę dużą kreatywnością. Zespół SaranskGrazhdanProekt obmyślił plan, według którego należy wybudować nową arenę, tak aby nie przeinwestować projektu. Chodziło głównie o to, że stadion spełniający wymogi FIFA będzie za duży na potrzeby ledwie 300-tysięcznego miasta i może nie być w stanie zarobić na siebie po zakończonych mistrzostwach świata w 2018 roku.

W projekcie dodano więc możliwość zmniejszenia ilości miejsc siedzących do 28 tysięcy poprzez usunięcie najwyższych rzędów trybun. Na ich miejscu ma powstać następnie coś w rodzaju centrum handlowego. Przestrzeń rekreacyjno-komercyjna ma być dostępna dla mieszkańców miasta ? podobnie jak parking wokół obiektu ? w godzinach pracy sklepów i bez żadnych dodatkowych opłat za wejście na teren obiektu.

Z zewnątrz obiekt będzie przypominał połączenie polskiego Stadionu Narodowego w Warszawie i PGE Areny w Gdańsku. Będzie on bowiem wykonany w biało-czerwonych barwach nawiązujących do kolorów Republiki Mordowińskiej, której Sarańsk jest stolicą. Sama bryła będzie za to przypominać arenę w Trójmieście.

Do tej pory lokalny klub Mordowija Sarańsk swoje mecze rozgrywał na Stadionie Start, który również był dosyć nową budowlą (powstał w 2004 roku). Po mistrzostwach świata ekipa przeniesie się jednak na Mordovia Arenę, a Start będzie gościł przede wszystkim zawody lekkoatletyczne.

C.S.

Fotografia: www.skyscrapercity.com