Historia gier Polski w eliminacjach do Mistrzostw Świata

Historia gier Polski w eliminacjach do Mistrzostw Świata

U.S. Men's National Soccer Team matchPiłkarze reprezentacji Polski nie zdołali wywalczyć prawa do gry na dwa ostatnie mundiale, które w 2010 roku były rozgrywane w Republice Południowej Afryki i w 2014 roku w Brazylii. Jeśli chodzi o eliminacje do tej pierwszej imprezy, to biało-czerwoni walczyli w grupie ze Słowacją, Słowenią, San Marino, Czechami i Irlandią Północną. Nasza kadra zdołała wygrać tylko trzy spotkania, zanotowała dwa remisy i aż pięć razy musiała uznać wyższość rywali. W efekcie zakończyła walkę o mundial na przedostatnim miejscu w grupie, wyprzedzając tylko San Marino.

Niewiele lepiej było podczas eliminacji na mundial w Brazylii w 2014 roku. Polska w eliminacjach znalazła się w grupie H razem z Anglią, Ukrainą, Czarnogórą, Mołdawią i San Marino. Wtedy biało-czerwoni zdobyli 13 punktów (trzy zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki), co dało im czwartą lokatę w grupie.

Zdecydowanie lepiej biało-czerwonym wiodło się we wcześniejszych dwóch turniejów eliminacyjnych na mundiale w 2002 roku w Korei i Japonii oraz w 2006 roku w Niemczech. W tym pierwszym przypadku drużyna dowodzona przez Jerzego Engela zaprezentowała się z kapitalnej strony, wygrała sześć meczów, trzy zremisowała i tylko raz przegrała. To dało jej pierwsze miejsce w grupie, w której na dalszych miejscach znalazły się reprezentacje: Ukrainy, Białorusi, Norwegii,Walii i Armenii.

Z kolei w walce o mundial w 2006 roku w Niemczech biało-czerwoni w swojej grupie zajęli drugie miejsce, ustępując tylko Anglikom. Dało ono jednak im bezpośredni awans do turnieju. Wówczas nasza drużyna narodowa musiała rywalizować z Austrią, Irlandią Północną, Walią i Azerbejdżanem.

Ogółem reprezentacja Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata 18 razy, z czego raz – w 1954 roku wycofała się z nich, siedem razy wywalczyła awans i 10 razy musiała uznawać wyższość rywali.

* Fotografia pochodzi ze strony wikimedia.org.

MM