Wybór gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku był dużo trudniejszy, niż wstępnie przewidywano. W zasadzie jedyną pewną kwestią przed rozpoczęciem głosowania nad kandydaturami była ta, że zawody odbędą się w Europie. Swoje propozycje zgłosiły bowiem tylko państwa ze Starego Kontynentu. Wybór pomiędzy nimi nie był już jednak taki prosty. Po przeciągających się godzinami naradach ustalona jednak, że organizatorem Mundialu 2018 zostanie Rosja.
Pierwszym etapem wyboru organizatora największej piłkarskiej imprezy świata była lekka selekcja z szerokiego grona chętnych państw. Już w marcu 2009 roku FIFA ogłosiła, że o przeprowadzenia zawodów powalczy aż 11 państw. Wtedy też zgłosili się pierwsi chętni do walki o tytuł gospodarza mistrzostw świata planowanych na rok 2022, którymi byli Katar i Korea Południowa.
Starania o pozyskania praw do organizacji Mudialu 2018 zgłosiły: Indonezja, Japonia, Meksyk, Rosja, Katar, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Belgia wraz z Holandią, Hiszpania wraz z Portugalią, Anglia i Australia. W 2009 roku wiadomo już było, że kandydować nie mogą państwa z Ameryki Południowej. Zasady wyboru mówią jasno, że imprezy nie powinny przeprowadzać dwa razy z rzędu kraje z jednego kontynentu, a w 2014 roku impreza miała zagościć w Brazylii.
Jeszcze przed głosowaniem nad zwycięzcą wyścigu o organizację Mundialu 2018, z walki wycofały się Stany Zjednoczone. Kandydaci z Ameryki Północnej stwierdzili, że wolą mieć więcej czasu na przygotowanie się do tak wielkiej imprezy i spróbują powalczyć o organizację imprezy w 2022 roku. Jak się później okazało Stany przegrały tę walkę z Katarem?
Ostateczne głosowanie dotyczące mistrzostw świata 2018 miało odbyć się 28-29 października 2010 roku podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego FIFA, jednak w trakcie tamtego spotkania żadne wiążące decyzje nie zapadły. Wszystko miało rozstrzygnąć się więc 2. grudnia tamtego roku w Zurychu.
W Szwajcarii po przedłużającym się głosowaniu, w końcu dokonano wyboru.
?Jesteśmy otwarci na nowe państwa, dlatego nasz wybór padł na Rosję. Mundial nie zawitał jeszcze nigdy do Europy Wschodniej. (?) Jestem szczęśliwym prezydentem, gdy mówię o rozwoju światowego futbolu.? ? komentował decyzję Komitetu ówczesny prezydent FIFA, Sepp Blatter.
Co ciekawe, dokładnie takiego wyboru spodziewali się bukmacherzy, którzy już na kilka dni przed posiedzeniem typowali właśnie Rosjan jako organizatorów Mundialu 2018.
W kolejnych latach wybór Rosji kilkukrotnie wzbudzał kontrowersje. Podczas konfliktu we wschodniej Ukrainie, opinia publiczna domagała się odebrania prawa do organizacji Rosjanom, oskarżając ich o udział militarny na Krymie oraz podżeganie rosyjskich separatystów na terenie Ukrainy do działań wojennych.
Po raz drugi głosy o tym, że prawo do przygotowania imprezy powinien przejąć inny kraj podniosły się po zatrzymaniach wpływowych działaczy FIFA w 2015 roku. Wtedy do dyskusji włączył się nawet rząd USA, który twierdził, że ma dowody na to, że wybór Rosji (Mundial 2018) i Kataru (Mundial 2022) związany był z korupcją w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.
Ostatecznie do żadnego przejęcia imprezy nie doszło i mistrzostwa świata w 2018 roku będą pierwszymi, które zorganizuje Rosja oraz pierwszymi, które odbędą się jednocześnie na dwóch kontynentach ? w Europie i Azji. W turnieju wystąpią 32 reprezentacja, które rozegrają 64 mecze na 12 stadionach w 11 miastach.
C.S.
Fotografia: fifa.com