Miejsce: Niżny Nowogród. Mówi się, że żadne miejsce nad Wołgą nie zapada tak mocno w pamięci turystów jak Niżny Nowogród. Warto jednak pamiętać, że przez miasto przepływa też druga rzeka -Oka, która jest najdłuższym prawym dopływem Wołgi. Właśnie w dzielnicy u zbiegu tych dwóch rzek powstaje nowoczesny obiekt sportowy, który w 2018roku przywita fanów futbolu.
Kibice przybywający do Niżnego będą mogli skorzystać ze specjalnie przebudowanego na okazję mistrzostw portu lotniczego, a poruszając się po mieście z linii metra, którego jedna ze stacji znajdzie się tuż przy arenie. Wokół stadionu rozbudowywane są także ulice, węzły komunikacyjne. Poza okolicami stadionu i przepięknymi nabrzeżami rzek, w mieście warto zobaczyć historyczną zabudowę starej części miasta oraz zabytkowe budowle sakralne.
Koszt budowy: 16,7 mld rubli.
Czas budowy: 2014 ? 2017 zaledwie pół roku przed Mundialem.
Pojemność: 44 899 miejsc.
Więcej informacji:
Cały czas trwa jeszcze budowa stadionu, jednak jego plany wydają się być imponujące. Kibice przechodzący za trybunami, w alejkach gdzie znajdować się będą restauracje, sklepy, toalety oraz wyjścia z areny, będą mogli podziwiać prawdziwy las kolumn podtrzymujących główną bryłę stadionu.
Z zewnątrz obiekt ma być otoczony pofalowaną powłoką, która będzie sprawiała wrażenie, jakby cały stadion był ogromnym wirem wodnym. Poza tymi efektami, budynek będzie raczej prostą budowlą postawioną na planie owalu. Stadion z każdej strony ma wyglądać prawie identycznie, a jego góra ma być zwieńczona prawie zupełnie płaskim dachem.
W mieście istnieje kilka klubów piłkarskich, a jednym z nich jest Wołga Niżny Nowogród, w którym w ostatnich latach występował polski piłkarz ? Marcin Kowalczyk. Zawodnik reprezentował barwy tamtejszego klubu w latach 2013-2014.
Podczas Mundialu 2018, stadion w Niżnym Nowogrodzie będzie piątą co do wielkości areną zmagań. Na jej terenie odbędą się mecze fazy grupowej w grupach F, D, G, E oraz starcie 1/8 finału i ćwierćfinał imprezy.
C.S.
Fotografia: www.stadiumguide.com