Przeglądarki w wersji portable – co to takiego?

Przeglądarki w wersji portable – co to takiego?

204
0
PODZIEL SIĘ

W dzisiejszych czasach każdy z nas korzysta w zasadzie nieustannie z Internetu. Czy to w domu, czy to w pracy, czy to też dla rozrywki na telefonie lub tablecie… Co więcej, bardzo często zdarza się tak, że robimy to na różnych urządzeniach. W domu mamy swój własny komputer stacjonarny oraz laptop. Przez cały czas korzystamy także z telefonu. W pracy także mamy komputer służbowy, może nawet dostajemy od pracodawcy smartfona albo tablet.

Na każdym tym urządzeniu mamy inną przeglądarkę, inne zakładki, zapisane hasła, ustawienia, terminarze meczów ulubionych drużyn i reprezentacji. Ponadto każdy z nas ma swoje preferowane dodatki i wtyczki, a także filtry dotyczące reklam i tak dalej.

A przecież w większości przypadków nie ma możliwości zainstalowania na komputerze służbowym naszej ulubionej przeglądarki. Ponadto i tak niewiele przeglądarek pozwala na wygodne synchronizowanie i przenoszenie danych między różnymi urządzeniami. Chyba tylko Opera umożliwia komfortowe korzystanie ze swojej przeglądarki w wersji stacjonarnej oraz mobilnej w oparciu o ten sam zestaw danych dotyczących ustawień, haseł, zakładek i tak dalej.

Jak rozwiązać ten problem?

Przeglądarka w wersji portable

Rozwiązanie tego problemu może być o wiele prostsze, niż Ci się wydaje. Jest nim wersja portable przeglądarki internetowej. „Portable”, czyli przenośna. Pod tym określeniem kryje się specjalnie spreparowane oprogramowanie, które nie wymaga instalacji. Standardowa przeglądarka (dowolnego producenta) rozpowszechniana jest w postaci pakietu instalacyjnego. Aby jej użyć na swoim komputerze lub telefonie, musisz ją najpierw  pobrać, zapisać na dysku, uruchomić specjalny program instalacyjny, który dopiero ją rozpakuje, umieści pliki w odpowiednich folderach, przygotuje niezbędne wpisy do rejestru systemowego, utworzy katalogi użytkownika i tak dalej.

O ile jest to dosyć wygodne rozwiązanie, o tyle uniemożliwia przeniesienie aplikacji na inne urządzenie. Nie możesz po prostu skopiować plików przeglądarki i liczyć na to, że zadziała na innym komputerze. Albo w ogóle się nie uruchomi, albo w najlepszym przypadku będziesz mieć okrojoną wersję podstawową, bez żadnych danych użytkownika. 

Wersja przenośna dostępna jest w postaci pojedynczego pakietu lub nawet archiwum (ZIP, RAR, 7z itp.). Nie wymaga instalacji, zaraz po pobraniu jest gotowa do użycia. Wszystkie pliki i dane przechowywane są w tym samym katalogu. A to oznacza, że możesz bez problemu skopiować cały folder na przykład na pendrive, przenieść go na inny komputer i po ponownym przekopiowaniu na dysk – przeglądarka uruchomi się dokładnie w takiej postaci, jak u Ciebie w domu!

Jak ją przygotować do użytkowania?

Wystarczy ją pobrać z Internetu, wypakować zawartość archiwum do utworzonego uprzednio folderu i gotowe! Oczywiście możesz chcieć także wyciągnąć sobie skrót do pliku wykonywalnego gdzieś na pulpit, ale nie jest to konieczne. Naturalnie taka przeglądarka będzie miała domyślne ustawienia producenta i brak jakichkolwiek Twoich spersonalizowanych danych, ale jest na to wygodne rozwiązanie. Musisz po prostu uruchomić swoją standardową przeglądarkę, a następnie użyć opcji eksportowania wszystkich danych. Zapisz je w łatwym do zapamiętania miejscu. Następnie uruchom swoją przeglądarkę w wersji portable i użyj funkcji importu danych. I po kłopocie. Teraz, gdy przeniesiesz taką wersję portable na inne urządzenie, wszystkie funkcje będziesz mieć pod ręką. Co więcej – możesz ją uruchamiać nawet z pendrive’a, nie musisz jej kopiować na dysk nowego komputera.

Opisywany przez nas proces jest banalnie prosty, to prawda. Ale przy założeniu, że korzystasz z dokładnie takiej samej przeglądarki, jak Twoja używana w domu. Na szczęście nie powinno stanowić to żadnego problemu, jako że spora część popularnych przeglądarek dostępna jest w wersjach przenośnych. Czasami trzeba tylko poszukać przez chwilę. O ile to możliwe, postaraj się jednak unikać pobierania takich wersji portable ze stron innych, niż oficjalne witryny producentów. Zawsze bowiem istnieje niezerowe prawdopodobieństwo dodania do nich niechcianych funkcji, wirusów, kopania bitcoinów i tym podobnych niepożądanych „atrakcji”.

Jakie przeglądarki mają swoje wersje portable?

W zasadzie wszystkie. Choć tak naprawdę jedynie Opera oficjalnie oferuje swoją aplikację w wersji przenośnej. Pozostałe także są dostępne, choć jednak zazwyczaj jako tak zwane „buildy” społeczności, eksperymentalne itp. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by z nich korzystać, jednak po prostu trzeba odrobinę włożyć wysiłku w to, by je zlokalizować. W ten sposób możesz, na przykład pobrać Firefoksa, Google Chrome’a, Avant Browser, Vivaldi, Otter Browser, Midori, Maxthona, Sleipnira, czy xB Browser.

Niestety w wersji portable nie są dostępne przeglądarki firmy Microsoft, czyli Internet Explorer w dowolnej wersji oraz Edge. Nie ma także oficjalnej wersji przenośnej dla Safari. Można ją znaleźć w odmianie portable, ale jest to rozwiązanie stworzone przez miłośników tego oprogramowania, nieautoryzowane w żaden sposób przez Apple’a.

Czy warto z tego korzystać?

Na to pytanie musisz już sobie sam odpowiedzieć. Większość użytkowników nie musi sobie tym głowy zawracać, bo nie będzie w stanie wykorzystać zalet wersji przenośnych. Ale jeśli jesteś w sytuacji, w której często korzystasz z różnych komputerów, na których nie możesz zainstalować swojej ulubionej przeglądarki, to posiadanie zawsze przy sobie wersji portable na pendrive może być naprawdę przydatnym rozwiązaniem!