Problem bogactwa w środku pomocy reprezentacji Polski

Problem bogactwa w środku pomocy reprezentacji Polski

72
0
PODZIEL SIĘ

Środek pomocy to obecnie chyba najmocniej obsadzona pozycja w piłkarskiej reprezentacji Polski. Kandydatów do wyjazdu na Mistrzostwa Europy jest więcej niż miejsc. Kto ostatecznie przekona do siebie selekcjonera Paulo Sousę? Na to pytanie dość ciężko odpowiedzieć. Określilibyśmy nawet to jako grę w sloty online GG Bet gdzie korzystamy z najlepszych gier kasynowych. Porównanie to użyliśmy z powodu losowości i subiektywności decyzji. Portugalczyk będzie miał wiele argumentów za i przeciw aby powołać konkretnych piłkarzy.

Pewniak Zieliński

Nowy trener może mieć swoje preferencje, ale „pewniakiem” wydaje się być Piotr Zieliński. Nawet jeśli w reprezentacji nie zawsze spełnia pokładane w nim nadzieje, to odgrywa ważną rolę w ciągle solidnej drużynie SSC Napoli w Serie A. Strzela gole, asystuje i trudno wyobrazić sobie bez niego kadrę Polski na Euro.

O swoje miejsce w drużynie będzie także walczył Grzegorz Krychowiak, na którego spadła duża krytyka po słabych występach w Lidze Narodów 2020-21. Jego atutem jest spore doświadczenie, w tym również na dużych imprezach, co jest nie do przecenienia. Inna sprawa, że o ile na Euro 2016 był jednym z najlepszych zawodników reprezentacji Polski, to już na Mistrzostwach Świata w Rosji należał do tych, którzy zawiedli najbardziej.

Pozycja dla „żołnierza” Bielsy

Mateusz Klich nadal jest w Leeds United „żołnierzem” Marcelo Bielsy, którego argentyński szkoleniowiec wystawia do gry w każdym meczu. Pozostaje mieć nadzieję, że nowy selekcjoner znajdzie na Klicha w reprezentacji pomysł i odpowiednią dla niego pozycję, by wykorzystać jego wszystkie atuty tak, jak robi to Bielsa. O wyjeździe na Euro marzy też Karol Linetty, który nie był ulubieńcem Jerzego Brzęczka. Gracz Torino u nowego trenera zacznie jednak z czystą kartą i ma szansę wywalczyć sobie ważniejszą rolę w drużynie narodowej.

Nowe wyzwanie Modera

Rewelacją jesieni 2020 był Jakub Moder, który przebojem wdarł się nie tylko do reprezentacji, ale nawet do jej pierwszego składu i ma pełne prawo, by myśleć o występie na Euro nawet od pierwszej minuty. Młody gracz podjął jednak spore ryzyko przenosząc się do angielskiego Brighton & Hove Albion, gdzie będzie musiał twardo walczyć o zaufanie trenera Grahama Pottera.

Efektowny powrót Bielika

W kręgu zainteresowań Paulo Sousy powinno być jeszcze kilku środkowych pomocników. Jak na przykład Jacek Góralski, który może dać drużynie odpowiedni poziom zaangażowania i twardości w grze, a ostatnio też prezentuje coraz więcej walorów ofensywnych. Po ciężkiej kontuzji do gry wrócił zaś Krystian Bielik, który zaczął już regularnie grać w angielskim Derby County i nawet strzelać gole. To piłkarz, który pokazał się już z dobrej strony w reprezentacji, a do tego daje możliwość wystawienia go także w roli środkowego obrońcy.

Jako środkowy pomocnik grać może też Michał Karbownik, który razem z Moderem trafił do Brighton. Nadal nie jest do końca jasne czy 19-latek ma być docelowo piłkarzem linii środkowej czy bocznym obrońcą. Może to być zarówno jego atut, jak i przekleństwo.
Czy ktoś nas może zaskoczyć?

Wymieniliśmy najbardziej prawdopodobne powołania na Mistrzostwa Europy. Pytanie czy selekcjoner nie będzie miał własnej wizji i wykreuje dla siebie własnego gracza. Może być nim np. Bartosz Slisz z Legii Warszawa. Młody pomocnik dość dobrze prezentował się w pierwszej rundzie. Dużo mówi się tez o Mateuszu Boguszu, który w zeszłym sezonie reprezentował barwy Leeds United.