Pewien etap się zakończył. Jak będzie wyglądała nowa reprezentacja Polski?

Pewien etap się zakończył. Jak będzie wyglądała nowa reprezentacja Polski?

979
0
PODZIEL SIĘ

Mecz z Kolumbią dobitnie pokazał, że obecna reprezentacja Polski wykorzystała swój potencjał i wymaga zmian. Można pokusić się o stwierdzenie, że najlepszy czas biało-czerwoni w obecnym składzie personalnym mieli podczas Euro 2016. Porażki na mundialu z Senegalem 1:2 i Kolumbią 0:3 dały jasny przekaz – kadra wymaga zmian. Pytanie, jak dużych?

– Pewien etap się zakończył – powiedział kilkadziesiąt minut po klęsce biało-czerwonych prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić, ale też do końca nie wiadomo, co prezes miał na myśli. Czy czas Adama Nawałki w kadrze zbliża się ku końcowi? Czy potrzebna jest większa rewolucja czy może wystarczą kosmetyczne zmiany? Odpowiedzi na te pytania poznamy zapewne w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Naszym zdaniem najbardziej realnym scenariuszem jest ten, który zakłada większe zmiany w reprezentacji Polski. Czas w kadrze takich piłkarzy, jak Sławomir Peszko, Jakub Błaszczykowski czy Łukasz Piszczek raczej się zakończył. Nie da się ukryć, że zawodnicy ci mają już swoje lata i powinni powoli robić miejsce swoim następcom. Kadra powinna zostać odmłodzona, ale jej kręgosłup powinien opierać się na bardziej doświadczonych zawodnikach.

Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak czy Piotr Zieliński mają przed sobą jeszcze kilka lat grania na wysokim poziomie. To tylko przykłady graczy z obecnej kadry, którzy mogą (a może nawet powinni) reprezentować nasz kraj w najbliższych latach. Potrzeba jednak też tzw. „świeżej krwi“. Na mundialu w Rosji w naszej ekipie wyraźnie jej zabrakło. Być może trzeba sobie jasno powiedzieć, że taki był potencjał tej drużyny, ale gołym okiem było też widać pewien marazm.

Co dalej z selekcjonerem Nawałką? Działacze PZPN staną przed trudną decyzją. Nie ma sensu dywagować czy trener powinien zostać czy odejść. Pod jego wodzą kadra miała wiele wspaniałych momentów, lecz na mundialu zawiodła na całej linii. Wszystko będzie zapewne zależało od wizji i planów na „nową reprezentację“.

* Fotografia pochodzi ze strony pzpn.pl.